Sokszor előfordul, hogy a környezeti vezetői számvitelt a környezeti controllinggal azonosítják. Az azonos értelmű szóhasználat védelmében szeretném megjegyezni, hogy a kontrollernek a számvitel által szolgáltatott tényadatok és a tervek közötti eltérések kimutatása a feladata, mely alapján javaslatot tesz a menedzsmentnek a megfelelő döntések meghozatalára.
A környezeti controlling célja, hogy pontos képet adjon a vállalat környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységének pénzügyi vonatkozásairól. Ez magában foglalhatja a beruházási döntések környezeti vonatkozásainak a feltárását, a ráfordítások és bevételek környezeti vonatkozású tételeinek az azonosítását és egyéb, a vállalatok környezeti teljesítményével kapcsolatos pénzügyi adatok elemzését, felhasználását a döntéshozatal során. A környezeti vezetői számvitel segítségével azonosítani lehet olyan tényezőket (pl.: a rejtett környezetvédelmi költségeket), melyek figyelembevételével javulhatnak a beruházási projektek megtérülési mutatói, valamint a vállalat jelentős megtakarításokra is szert tehet.
A potenciális megtakarítások azonosításának és számszerűsítésének segítségével a környezeti controlling támogathatja a megelőző jellegű környezetvédelmi intézkedések (pl.: a tisztább termelési technológiák alkalmazása) megvalósítását. A környezeti vezetői számvitel másik jelentős előnye, hogy azonos nyelvet biztosít a környezeti és pénzügyi szakemberek számára, ami a kommunikáció javulása révén szintén pozitív hatással lehet a vállalati döntésekre.
A vezetői döntéshozatal támogatása mellett még számos területen használhatók a környezeti controlling által szolgáltatott adatok, információk.
Az alábbiak szerint lehet összefoglalni a környezeti controlling valamennyi alkalmazási területét: