A tűzvédelmi szabályzatban a létesítményt különböző osztályokba kell sorolni. Ezt régebben tűzveszélyességi osztályként ismerte a szakma.
Az 54/2014. (XII. 5.) BM rendeletben a 2020. januári módosítások jelentősen nem érintették a kockázati osztályok logikai felosztását, a már ismert szemléletet hordozza magában. Egyes pontok bővültek, ezek leginkább az egyértelműséget szolgálják és a kockázati egységek – mint a kockázati osztályba sorolás alapja – közti segítenek eligazodni.
Az anyagokra vonatkozóan ismét változások történtek. A tűzveszélyességi osztályok tekintetében a korábbi 5 osztályból 3 maradt és ezek elnevezése módosult:
Ezen tűzveszélyességi osztályok már az Európai Unió előírásaival a CLP/REACH irányelvekkel összhangban kerültek meghatározásra.
Az OTSZ 4 kockázati osztályt vezet be az épületre, épületrészre, speciális építményre és a kockázati egységekre az alábbiak szerint:
• Nagyon alacsony kockázati osztály – NAK
• Alacsony kockázati osztály – AK
• Közepes kockázati osztály – KK
• Magas kockázati osztály – MK
A kockázati osztályokat a tűzvédelmi dokumentáció készítéséért felelős személynek kell meghatároznia az új OTSZ-ben megfogalmazott szempontok figyelembevételével. A kockázati osztályok meghatározását befolyásolja a kockázati egység legfelső építményszintjének szintmagassága, kilátó és állvány jellegű építmény esetében a legmagasabb emberi tartózkodásra szolgáló járófelület magassága.
A régi OTSZ-ben megszokott hármas tagozódás többszintes/középmagas/magas besorolás 4 felé osztotta a jogalkotó:
A szintmagasságokkal kapcsolatban újdonság, hogy attól függően kell a kockázati osztályokat meghatározni hány építményszintje van az épületnek. Ennek megfelelően AK osztályba tartozik az épület, ha a szintszám 4, KK osztály 7 és MK osztály 15 építményszint esetén.
A kockázati egység legnagyobb befogadóképességű helyiségének, valamint egyes speciális építmények befogadóképessége alapján a kockázati osztályok maximális befogadóképessége közösségi rendeltetésnél 300 fő, míg ipari, mezőgazdasági rendeltetés szerinti NAK vagy AK kockázatnál 50 fő lehet.
A kockázati egység besorolása attól függően is változik, hogy milyen a kockázati egységben tartózkodók menekülési képessége.